Ak Parti’de il başkanı belli oluyor!

275

 İl Başkanlığı için ismi geçenler arasında yine Alaattin Parlak, eski vekillerden Ali İhsan Merdanoğlu ile Yenişehir İlçesi eski Başkanı Serdar Budak da bulunuyor. AK Parti Genel Merkezi’nin tercihinin genç ve dinamik, teşkilatlara tecrübeli bir isimle yola devam etmek istediği yönünde iken bu ismin Abbas Barış olarak ağırlık kazandığı yönünde. Barış, referandumda da aktif rol üstlenmişti.    
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yorulan çekilsin” açıklamasından sonra bazı il ve ilçelerde istifalar ve aday olmayacağını açıklayanların sayısı artıyor.
 
AKYIL VE AKAYDIN ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine Ak Parti Kayapınar İlçe Başkanı Ahmet Akyıl ile Bismil İlçe Başkanı Abdulhadi Akaydın, önümüzdeki haftalarda yapılacak olan kongrede aday olmayacaklarını açıkladı. Hafta sonu yapılacak olan ilçe kongrelerinde bazı ilçe başkanlarının aday gösterilmemesi beklenirken, Ak Parti İl Başkanlığı için isimler netleşmeye başladı. Her ne kadar Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar’ın, görevinin başında olduğunu yazılı olarak açıklamasına rağmen, Ak Parti Genel Merkezi’ne yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Akar’ın yerine geçecek ismin yakın zamanda açıklanacağı yönünde.
 
ABBAS BARIŞ İSMİ ÖN PLANDA

Ak Parti Genel Merkezi’ndeki etkili isimlerin, Diyarbakır İl Başkanlığı için yapılan istişarelerde birçok ismi değerlendirirken, bunlar arasında geçen dönem milletvekili adaylığı yapan İç İşleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yeğeni Abbas Barış’ın isminin ön planda olduğu belirtildi. İl Başkanlığı için ismi geçenler arasında yine Alaattin Parlak, eski vekillerden Ali İhsan Merdanoğlu ile Yenişehir İlçesi eski Başkanı Serdar Budak da bulunuyor. AK Parti Genel Merkezi’nin tercihinin genç ve dinamik, teşkilatlara tecrübeli bir isimle yola devam etmek istediği yönünde iken bu ismin Abbas Barış olarak ağırlık kazandığı yönünde. Barış, referandumda da aktif rol üstlenmişti.   
 
ABBAS BARIŞ KİMDİR?

1978 yılında Diyarbakır’da doğan Barış, İlk, orta ve lise eğitimimi memleketi Diyarbakır’da tamamladı. Gazi Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi alan Barış, Ankara Üniversitesi “Jean Monnet Avrupa Birliği” Sosyal Politikalar Uzmanlığı programının ardından “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi”nde ikinci yüksek lisans eğitimi aldı. Gazi Üniversitesi “Kamu Yönetimi” Bölümün de 2014 yılında doktora eğitimine başlayan Barış, Ayrıca St. Clements Universty’de “Siyaset Bilimi” üzerine doktora yapmakta. (tez safhasında) Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Barış, halen 8 ilde faaliyet gösteren Diyarbakır Tanıtma ve Kültür Vakfı’nın (DİTAV) yönetim kurulu üyeliğini sürdürmekte. Ayrıca Anadolu Gönül Erleri Derneği (AGED) mütevelli heyeti başkanlığını yapmaktadır.

AK Parti Çankaya İlçe Başkanlığı’nın 2011 yılında yapılan genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçilen Barış, Çankaya teşkilatında “yerel yönetimler başkanlığı”, “seçim işleri başkanlığı”, ardından “ilçe başkanlığı” görevlerinde bulundu. Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı BUGSAŞ A.Ş. “Ankara Metrolarından” Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini 2001 yılından beri yürüten Barış, Diyarbakır ve Ankara’da, gıda ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren iki ayrı şirketin kurucu ortakları arasında yer alıyor. Barış, evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.