“Bayram tatili için Diyarbakır’a gelin”

184

Özkılıç, “Mezopotamya bölgesinin 9 bin yıllık tarihi geçmişe sahip en güzel şehirlerinden biri Diyarbakır. Yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel ve manevi ruhu çok yüksek.

Çayönü Tepesi kazıları sırasında dünyanın en eski köyünün kalıntılarının bulunduğu Diyarbakır, Mekke ve Medine’den sonra dünyada en çok sahabe barındıran şehir olma özelliğine de sahip. Eğer Kralları, Peygamber Makamlarını, Hz. Süleyman ve sahabeleri, tarihi Ulu Camii’ni, dünyada eşi benzeri olmayan Surları ve cennetten bir köşe olan Hevsel Bahçelerini görmek istiyorsanız bölgeye gelin. 130 asırdır akan bir nehir, 33 medeniyet bir şehir, Osmanlı’yı, Selçuklu’yu ve onların eserlerini görmek istiyorsanız bu bölgeye gelin” dedi. 
 
KÜLTÜR, İNANÇ VE DOĞA TURİZMİ

10 Günlük Bayram Tatili başladı. Çoğu insan eş dost ve akrabalarını ziyaret için yollara koyulurken, birçoğu da bir haftada olsa tatil yapma derdinde. Tatilciler, farklı tatil olanaklarını araştırırken, deniz kum ve güneşe tatili yerine son zamanlarda kültür, inanç ve doğa turizmi revaçta.
 
HUZUR VE GÜVEN ORTAMI YAKALANDI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi de, Mezopotamya bölgesinin 9 bin yıllık tarihi geçmiş, yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel ve manevi ruhu çok yüksek bölge olarak biliniyor. Ancak bölgedeki çatışmalı ortam, huzur ve güven ortamının olmaması nedeniyle tercih edilemiyordu. Son zamanlarda alınan tedbirler ile yakalanan huzur ve güven ortamıyla birlikte yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

 DİYARBAKIR’DA YOĞUNLUK BEKLENİYOR

Tarihi mekanları, inanç turizmindeki değerleri ve birbirinden değerli lezzet duraklarıyla turizm pastasından her geçen gün daha fazla pay almaya başlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 10 günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bilenlerin uğrak noktası olacak. Son yıllarda sancılı bir dönemden geçen Güneydoğu turizmi, sağlanan huzur ortamı sayesinde adeta küllerinden yeniden doğuyor.İnanç, kültür ve gastronomi alanındaki turizm değerleriyle her geçen gün daha fazla turist ağırlayarak turizm pastasındaki payını artıran bölge, tarihin doğayla buluştuğu eşsiz güzellikteki kentleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir tatil imkanı sunuyor. Son dönemlerde turistlerin uğrak noktası olmaya devam eden bölgenin önemli turizm merkezlerinden özellikle Diyarbakır’da 10 günlük bayram tatili için bir yoğunluk bekleniyor.
 
ÖZKILIÇ DAVET ETTİ

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç, 10 günlük bayram tatilini fırsat bilerek tatile çıkacak olan vatandaşları, son dönemlerde yakalanan huzur ve güven ortamıyla birlikte tarihi mekânları, inanç turizmindeki değerleri ve birbirinden değerli lezzet duraklarıyla turizm pastasından daha fazla pay almaya başlayan bölgeye davet etti.  “İnsanları, bu güzellikleri görmeye davet ediyorum” diyen Özkılıç şunları söyledi:
 
“Biz bu yıl bölgede özellikle Diyarbakır’da turizmden umutluyuz. Mezopotamya bölgesinin 9 bin yıllık tarihi geçmişe sahip en güzel şehirlerinden biri Diyarbakır. Yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel ve manevi ruhu çok yüksek. Çayönü Tepesi kazıları sırasında dünyanın en eski köyünün kalıntılarının bulunduğu Diyarbakır, Mekke ve Medine’den sonra dünyada en çok sahabe barındıran şehir olma özelliğine de sahip.
Eğil-Silvan yakınlarındaki Hassuni, Dicle Nehri ve kolları üzerinde Ergani yakınlarında Hilar mağaraları, Yine Ergani yakınlarındaki Grikihaciyan Tepesi, Bismil İlçesi yakınlarındaki Üçtepe Höyük’te yapılan ve henüz bitirilmemiş olan kazı çalışmalarında ise 2. Bin Yeni Asur Helenistik ve Roma İmparatorluk dönemine tarihlenen önemli bir merkez ortaya çıkarılmıştır. Lice Birkleyn mağaraları ve Eğil’deki Eğil Kalesi ve kayalardaki kitabeler.

AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ

Diyarbakır kent merkezi acık hava müzesi gibi. M.Ö. 3. Binde kente Hurri-Mitaniler’in egemen olmuş, M.Ö. 1260’a dek egemenliklerini sürdüren Hurri-Mitaniler’den sonra sırasıyla Asurlular Aramiler Urartular İskitler Medler Persler Makedonyalılar Selevkoslar Partlar Büyük Tigran İdaresi Romalılar Sasaniler Bizanslılar Emeviler Abbasiler Şeyhoğulları Hamdaniler Mervaniler Selçuklular İnaloğulları Nisanoğulları Artuklular Eyyübiler Moğollar Akkoyunlular Safeviler ve Osmanlılar Diyarbakır’a egemen olmuşlardır. Bu uygarlıklar arasında Diyarbakır’da en fazla tarihi eser yapan ve iz bırakanlar Romalılar Abbasiler Mervaniler Selçuklular Artuklular Hıristiyan ve Osmanlılar olmuştur. Diyarbakır sadece Roma-Bizans değil aynı zamanda Müslüman Pers Arap ve Tür devletlerinin zengin tarihi ve kültürel değerlerini taşıyan ortak bir kültür mirası olarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikler surlarda birçok medeniyetlerin izlerini kitabe süsleme figür kapı veya görkemli burç şeklinde en canlı şekilde görebilmekteyiz. Eğer Kralları, Peygamber Makamlarını, Hz. Süleyman ve sahabeleri, tarihi Ulu Camii’ni, dünyada eşi benzeri olmayan Surları ve cennetten bir köşe olan Hevsel Bahçelerini görmek istiyorsanız bölgeye gelin. 130 asırdır akan bir nehir, 33 medeniyet bir şehir, Osmanlı’yı, Selçuklu’yu ve onların eserlerini görmek istiyorsanız bu bölgeye gelin”
 
“LEZZET BAŞKENTİ DİYARBAKIR”

Lezzet anlamında da oldukça zengin olduklarını ifade eden Özkılıç, “Lezzetin de başkentiyiz. Damağını tatlandırmak ve midesini bayram ettirmek isteyenleri bekleriz. Gönüle giden, mideden geçer. Özellikle gastronomiyle beraber, lezzet başkenti olma özelliğini kültürel değerlerimizle birleştirerek herkesi Diyarbakır’a, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne bekliyoruz. Diyarbakır Karpuzu, Ciğer kebabı, meftunesi, kadayıfı ve sayamayacağımız binlerce çeşidiyle Diyarbakır bir başka dünya gibi”