Eğitimcilere “dil” sertifikaları verildi

346

Törene D.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyyüp TANRIVERDİ, Dil Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Faruk GÖKÇE, İngilizce Öğretmenliği A.B.D. Başkanı Doç. Dr. Nilüfer BEKLEYEN, AB Proje Koordinasyon Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ufuk BİRCAN, Dr. Osman SOLMAZ, eğitmenler, eğitmen adayı kursiyerler ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Kursu öğrencileri katıldı.

Törenin açılışında konuşan TÖMER Müdürü Doç. Dr. Faruk GÖKÇE, kuruluşu 2017 yılı içerisinde gerçekleşmiş olan merkezin kısa zamanda hızlı ama bir o kadar da özenli adımlarla faaliyetlerini gerçekleştirdiğini belirtti.

Merkez olarak temel faaliyet alanının yurt dışından gelen öğrencilere Türkçe öğretmenin yanı sıra Türkçe öğreticisi yetiştirmek üzere ‘Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi’ sertifika programları da düzenlemek olduğunu belirten GÖKÇE, Türkçe öğrenmeye yönelik artan talebin karşılanması gerekliliğine vurgu yaptı. Bu bağlamda, Türkçe öğreticisi eksikliğinin giderilmesi için Dicle Üniversitesi TÖMER olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek adına ‘Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı’nı açtıklarını iletti.

Merkezin yürütmüş olduğu programlarla ilgili bilgi veren GÖKÇE, ilk defa sertifika programını düzenlediklerini söyledi. Toplam 11 kursiyere 60 saat teorik ve 15 saat uygulama olmak üzere 75 saatlik eğitim verildiğini belirten GÖKÇE; kursiyerlerin çabaları, ilgileri, mutlulukları ve üstlendikleri sorumluluğun bilincinde olmalarının hem Türkçe adına hem de Merkez adına kendilerine bir motivasyon kaynağı olduğunu, bu sebeple Dicle TÖMER olarak bu programın uygulanmasına devam edeceklerini söyledi.

Programa ve Merkeze verdikleri destekten ötürü Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL’e teşekkür eden Doç. Dr. Faruk GÖKÇE; programın hazırlanması, tanıtımı ve yürütülmesindeki çabalarından dolayı TÖMER eğitmenlerine de teşekkür etti. Sözlerini tüm kursiyerleri tebrik edip, çalışma hayatlarında başarılar dileyerek tamamladı.

D.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyyüp TANRIVERDİ, sertifika programının düzenlenmesinde ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sertifika programını başarıyla bitiren kursiyerlerin ve diğer tüm katılımcıların Öğretmenler gününü kutladı.

Konuşmalar sonrasında tüm kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Tören, verilen kokteyle ile birlikte sona erdi.