“PERVASIZ VE KIŞKIRTICI” VURGUSU YAPILDI

224

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC – Kuzey Kore) 29 Ağustos’ta gerçekleştirdiği balistik füze faaliyeti en güçlü şekilde kınandı.

“PERVASIZ VE KIŞKIRTICI” VURGUSU YAPILDI

“Kuzey Kore’nin, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını açıkça ihlal ederek ve uluslararası yükümlülüklerini göz ardı ederek, sorumsuz tutumunu sürdürdüğü” belirtilen açıklamada, füzenin komşu bir ülkenin üzerinden seyrettiği rotanın, KDHC’nin benimsediği pervasız ve kışkırtıcı davranışların yeni bir örneğini teşkil ettiği vurgulandı.

“BMGK, KARARLARINA UYULMALI”

Açıklama, “KDHC, bölgesel, küresel güvenlik ve istikrarı tehdit eden balistik füze fırlatımlarına ve diğer faaliyetlerine son vermeli, ilgili BMGK kararlarına uymalıdır.” ifadelerine yer verildi.

JAPONYA’NIN ÜZERİNDEN GEÇMİŞTİ

Kuzey Kore, 29 Ağustos’ta yerel saatle sabah 06:06’da Japonya’ya doğru bir balistik füze fırlatmış, füze Japonya üzerinden geçtikten sonra 2700 kilometre yol alıp Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

$(window).load(function () { var s = document.createElement(“script”), el = document.getElementsByTagName(“script”)[0]; s.async = 1; s.src = “//cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js”; el.parentNode.insertBefore(s, el); });