ÇOK SAYIDA AMBULANS SEVK EDİLDİ

280

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde oksijen verilen yaklaşık 25 hasta, gaz sızıntısı nedeniyle tahliye edildi.

ÇOK SAYIDA AMBULANS SEVK EDİLDİ

Hastanenin yoğun bakım ünitelerindeki 25 hastaya saat 16.50 sıralarında oksijen verilmeye başlandı. Bu sırada bir görevlinin başka bir gaz sızıntısı olduğunu tespit etmesiyle hastalara oksijen verilmesi durdurulup, tahliye için yetkililerden yardım istendi. Bunun üzerine hastaneye sevk edilen çok sayıda ambulans ile aralarında kadın ve çocukların da olduğu 25 hasta, diğer devlet ile üniversite hastanelerinin yoğun bakım servisine tahliye edildi.

RADYASYON VE NÜKLEER EKİBİ GAZ ÖLÇÜMÜ YAPTI

Hastalar tahliye olurken hastaneye gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer ekibi sevk edildi. Hastaneye giren ekipler yoğun bakım ünitesinde gaz ölçümü yapmaya başladı. Ekiplerin yoğun bakım ünitesindeki çalışmaları devam ediyor.

$(window).load(function () { var s = document.createElement(“script”), el = document.getElementsByTagName(“script”)[0]; s.async = 1; s.src = “//cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js”; el.parentNode.insertBefore(s, el); });

“OKSİJEN YERİNE METAN GAZI VERİLDİ” İDDİASI

Öte yandan iddiaya göre, yoğun bakım ünitesinde önceden tek tek tüple oksijen verildiği, son zamanlarda ise merkezi sistemle hastalara oksijen verildiği öğrenildi. Bugün ise aynı yöntem ile 25 hastaya oksijen verilirken yanlışlıkla metan gazı verildiği bu nedenle hastaların tahliye edildiği ileri sürüldü.

“NE GAZI OLDUĞU ARAŞTIRILIYOR”

Yetkililer ise sistemden kaynaklanan bir hata olduğunu, gaz sızıntısı meydana geldiğini ancak ne gazı olduğunun araştırıldığını söyledi.